
Золоті правила успішного грудного вигодовування
Стаття є коментарем до офіційного документу - Основним правилам грудного вигодовування на основі ВООЗ ЮНІСЕФ.
Раннє прикладання до грудей
Перший постулат успішного грудного вигодовування - раннє прикладання до грудей (протягом першої години після народження). Ідеально, якщо малюк зможе трохи посмоктати вже в пологовому залі. Раніше, в 60-70-і роки, молозиво вважалося марним, через що дитину відразу ж після народження забирали від матері і приносили для першого годування тільки на третій день. Насправді ж дорогоцінні краплі молозива абсолютно незамінні для новонародженого. Вони заряджають його імунітетом проти мікробів, з мільйонами яких він стикається вже в перші хвилини свого життя. Саме молозиво, а не молоко, максимально підходить для крихітки. Його шлунок в перші дні в змозі переварити лише кілька десятків грамів їжі. Тому тільки дуже жирне молозиво, що виробляється в цей період організмом матері, здатне забезпечити йому повноцінне харчування.
Спільне перебування матері і дитини в одній палаті
Про важливість спільного перебування мами і малюка в пологовому будинку сказано немало. Лише в цьому випадку мати може годувати його на першу вимогу. При 6-7 годівлях на добу (як прийнято в більшості пологових будинків, де дітей приносять на годування через 3-3,5 години) груди не отримують достатньої стимуляції, гірше налагоджується лактація. Для новонародженого витримувати 3-3,5 годинні інтервали між годуваннями, та ще й з нічним 6-ти годинною перервою протиприродно, адже протягом 9-ти місяців він отримував від плаценти харчування безперервно. Нормально, якщо Ваша дитина буде прикладатися до грудей до 20 разів на добу і більше. Не рахуйте годування - це не потрібно ні Вам, ні дитині.
Не намагайтеся обмежувати час годування. При правильному захопленні соска дитиною Ви не будете відчувати неприємних відчуттів від смоктання. Можливо, груди будуть боліти з незвички лише в першу добу, а потім вони адаптуються до своєї нової роботи. Більшість жінок відчувають задоволення від процесу годування.
Якщо ваш малюк у перші кілька діб готовий смоктати практично безперервно, то, щоб захистити груди і знизити больові відчуття, можна обмежити час смоктання однієї з грудей 5-10 хвилинами, після чого, акуратно натиснувши мізинцем на куточок його рота, вивільнити сосок. Якщо дитина продовжує скиглити (особливо вночі, коли немає можливості покачати його або поносити на руках), запропонуйте йому іншу грудь.
Чому не потрібно зціджувати молоко
Чим більше Ваш малюк буде смоктати груди, тим швидше вона почне виробляти достатню для нього кількість молока. Якщо Ви годуєте на вимогу, не зціджуєте молоко після годування і дозволяйте маляті смоктати, скільки він захоче, то між вами дуже швидко налагоджується система мати-дитина. Це означає, що материнські груди вироблятимуть рівно стільки молока, скільки з'їдає малюк.
Тепер уявіть, що після годування Ви зцідили залишки молока ("до останньої краплі", як рекомендували раніше лікарі, не вийде, оскільки молоко виробляється постійно, Ви зціджуєте, а воно приходить). Отже, Ви зцідили молоко, і тим самим подали своєму організму сигнал, що молока потрібно стільки, скільки випив Ваш малюк, плюс те, що Ви зцідили. До наступного годування прийде більше молока, і Вам знову доведеться його зціджувати. Таким чином, Ваш організм працює з подвійним навантаженням, і цілком можливо, що лактація згасне раніше, ніж це сталося б, якби Ви його не перевантажували.
Коли зціджування корисно
Все вищесказане не означає, що молоко взагалі не можна зціджувати ніколи. Навпаки, бувають випадки, коли це просто необхідно. Наприклад, на 3-4 день після пологів, коли молоко різко прибуває, а дитина висмоктує ще зовсім мало, крім того, малюк поки не настільки сильний, щоб розцідити тугі груди. Густе жирне молоко насилу поступає по неопрацьованими протоках, і якщо не зціджувати його, то дуже легко заробити лактостаз (застій молока) і навіть мастит. Не кажучи вже про те, що тверді як камінь, гарячі, переповнені груди заподіюють пекучий біль.
У такій ситуації зціджування не тільки допустимо, але часом необхідно. Якщо груди переповнені, бажано зцідити трохи молока перед годуванням, щоб малюку було легше захопити сосок. Після годування, якщо грудь і далі тверда, можна зцідити ще трохи молока, поки вона не стане м'якою. Дуже важливо при цьому масажувати молочну залозу від периферії до центру, ретельно розминаючи затвердіння. Вони виникають в місцях, де протоки "забилися", і молоко з них не виходить. Такі затвердіння абсолютно необхідно размасажовувати (можна під теплим душем), оскільки саме тут може виникнути застій молока.
Можливо, Вам доведеться пару раз зцідити під час літньої спеки, коли у дитини може знизиться апетит і він буде з'їдати менше, ніж зазвичай.
Однак не захоплюйтеся зціджуванням. Обмежтеся видаленням невеликої кількості молока з переповнених грудей, але не зціджувайте "до останньої краплі". Інакше Ваші проблеми тільки посиляться.
Нічні годування і спільний сон
Спільний сон матері з дитиною не є чимось абсолютно обов'язковим, але він дуже зручний для обох. Матері не доводиться по багато разів за ніч підхоплюватися з ліжка, вона краще висипається, а дитина, відчуваючи поруч материнське тепло, міцніше спить, менше вередує.
Не турбуйтеся, якщо малюк буде їсти по 5 разів за ніч. Іноді в передранкові години діти неспокійні і вимагають груди кожну годину. Проте вночі виробляється більше молока, ніж вдень, за рахунок викиду гормонів (тих самих, через які саме вночі частіше починаються пологи). Тому нічні годування - гарантія більш тривалого грудного вигодовування.
Чому не слід догодовувати дитину
Якщо Ви хочете годувати дитину грудьми, Ви не повинні догодовувати його молочною сумішшю. Лише дуже незначна кількість жінок об'єктивно не можуть самі годувати своїх дітей. Однак часткова або повна відмова від грудного вигодовування зустрічається часто-густо. Чому? Як правило, винен в цьому неправильний психологічний настрій самої жінки, невпевненість у власних силах.
Більшість жінок, довго і успішно годують грудьми, зізнаються, що вони просто не уявляли собі, як може бути інакше. Тобто вже під час вагітності вони мали чітку установку виключно на грудне вигодовування.
Якщо ж молода мама невпевнена, що у неї вистачить молока, хвилюється, чи достатньо з'їдає малюк, то цілком можливо, що незабаром вона прийде до висновку, що його потрібно догодовувати. Наприклад, в перші дні, коли система мати-дитя знаходиться в стадії становлення, малюк, швидше за все, буде смоктати досить часто. Начебто, Ви тільки що його погодували, а він через 20 хвилин знову просить груди. Мама, яка читала про те, що інтервали між годуваннями повинні бути не менше трьох годин, тут же зробить висновок про те, що малюк не наїдається, значить у неї мало молока, а значить, дитину потрібно догодовувати сумішшю. Отримавши суміш, маля засинає, а організм матері отримує сигнал про те, що збільшувати вироблення молока не потрібно. Таким чином, в наступну годівлю дитина знову не наїсться, і його знову доведеться догодовувати.
Таким чином, Ви дуже швидко (протягом декількох місяців, а то й тижнів) прийдете до повного штучного вигодовування.
Отже, догодовувати малюка не потрібно, навіть якщо спочатку молока йому явно не вистачає. Просто прикладайте його до грудей на першу вимогу. Тільки таким способом Ви змусите свій організм виробляти стільки молока, скільки потрібно Вашій дитині.
Чому не потрібно допоювати малюка
Хоча з цього приводу існують і інші думки, більшість педіатрів сходяться на тому, що дитина перших місяців життя не потребує ні якої іншій їжі чи пиття, крім материнського молока. Воно містить до 90% води і цілком задовольняє не тільки апетит, але й спрагу крихти. Молоко, як відомо, неоднорідне. У перші хвилини годування малюк висмоктує "верхнє" більш рідке молоко, і лише потім, якщо продовжує інтенсивно смоктати, він добирається до "глибокого", жирного молока. Таким чином, якщо малюк неголодний, а просто хоче пити, він посмокче трохи і кине груди, не висмоктавши жирне молоко, яке складає його основну їжу.
Однак якщо стоїть спекотне літо, малюк багато потіє і часто плаче, йому можна запропонувати трохи води. Нічого поганого від цього не станеться. Якщо ж малюк відмовиться пити, - не наполягайте.
Давати всім малюкам кроповий чай, як профілактичний засіб від колік, не бажано. Цілком імовірно, що, ввівши в раціон новонародженого цей продукт, Ви тим самим викличете у нього болі в животі, яких могло б не бути. У будь-якому випадку, цей лікувальний засіб, який потрібно застосовувати за показаннями. Навіть ті чаї, які ще два роки тому рекомендувалися дітям з першого тижня життя, тепер на вимогу органів охорони здоров'я рекомендовані лише в четвертого місяця.
Чому перед годуванням і після нього не потрібно мити груди
Цього дійсно не потрібно робити. Цілком достатньо щоденного душу, звичайного для Вас. І вже у жодному разі не можна мити груди з милом перед кожним годуванням (один раз на день можна). Мило висушує шкіру, і часте його застосування - прямий шлях до тріщин сосків.
Після годування мити груди теж не слід. Навпаки, якщо у Вас проблеми з сосками, вони подразнені (таке іноді буває в перші дні годування), найкращий засіб - змастити їх після годування крапелькою грудного молока і дати просохнути на повітрі. Повітряні ванни взагалі дуже корисні для грудей.
У пологових будинках, навіть найбільш "сучасних", зазвичай вимагають мити груди перед годуванням. Але це лікарняна обстановка, в будинку на Вашому тілі присутні лише Ваші, "рідні" мікроби, антитіла до яких Ви передаєте малюкові разом з грудним молоком. Тобто ці мікроби нешкідливі для Вашої дитини, вони і для нього "рідні".
Взагалі переміщення дитини в стерильну обстановку не гарантує його захист від інфекцій. Навпаки, будучи позбавленою зіткнення зі звичними домашніми мікробами, дитина втрачає можливість виробляти проти них імунітет. Були випадки, коли в абсолютно нових, абсолютно стерильних пологових будинках діти заражалися стафілококом, оскільки всі інші мікроби були вбиті дезінфекцією, і єдині, що вижили, стафілококи не мали конкурентів.
Іноді Ви зможете прочитати абсолютно абсурдні рекомендації, аж до таких, які радять не цілувати дитину в щічки, лобик, носик, щоб не передати йому своїх мікробів, а обмежитися тільки поцілунками в попку. Не дивно, що після такої обстановки найсуворішої стерильності матері психологічно складно пустити малюка повзати на підлогу, і вона до року тримає його в манежі.
Втім, все це вже має мало відношення до грудного вигодовування. А нам залишилося побажати Вам годувати Вашого малюка грудьми довго і без проблем!